A 2024-es év a világgazdaságban
Magyar kötvénypiac 2024: infláció, kamatok és nemzetközi hatások
A 2024-es év a magyar kötvénypiac számára kedvező környezetet teremtett, elsősorban az infláció mérséklődése és az MNB kamatcsökkentései miatt. Az év elején az alapkamat még 10% volt, de a fokozatos vágásokkal 6-7% közé csökkent az év végére. Az infláció trendszerűen csökkent, de továbbra is az MNB 3%-os célja felett maradt, ami óvatosságra intette a jegybankot.
forrás: KSH
A kötvénypiac ezt kedvezően fogadta: az 1 éves diszkontkincstárjegyek hozama 6-7%, a 10 éves államkötvényeké pedig 5,5-6,5% között alakult. A lakossági kereslet továbbra is erős maradt, különösen a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) esetében, amely inflációkövető kamatozása miatt kiemelkedő hozamokat biztosított. A befektetők a hosszabb futamidejű kötvények felé fordultak, látva a kamatkörnyezet további csökkenését.
A nemzetközi folyamatok is jelentős hatással voltak a magyar piacra. Az amerikai Federal Reserve (Fed) az év folyamán többször is mérlegelte a kamatvágásokat, mivel az amerikai infláció mérséklődött, és a gazdasági növekedés lassulást mutatott. Az Egyesült Államok államkötvényeinek hozamai emiatt mérséklődtek, ami a feltörekvő piaci eszközök, így a magyar állampapírok iránti keresletet is növelte.
Az eurózóna gazdasága továbbra is stagnált, és az Európai Központi Bank (EKB) szintén kamatcsökkentési pályára lépett, hogy támogassa a gazdaságot. Az eurózóna recessziós kockázatai miatt a befektetők kereslete a közép-kelet-európai régió kötvénypiacai iránt is erősödött. A forint stabilizálódott, és a külföldi tőkebeáramlás is erőteljes maradt.
A vállalati kötvénypiac is élénkült: a nagyobb, stabil hitelminősítéssel rendelkező vállalatok sikeresen bocsátottak ki kötvényeket, míg a kisebb szereplők továbbra is nehezebben jutottak forráshoz. Az MNB Növekedési Kötvényprogramjának (NKP) lezárása után a vállalatok egyre inkább piaci alapú finanszírozás felé mozdultak el.
Nemzetközi részvénypiacok 2024: volatilitás, kamatvárakozások és a belföldi részvénypiac alakulása
A 2024-es év a globális részvénypiacokon jelentős volatilitást hozott, miközben a befektetők a jegybanki politikák, a geopolitikai kockázatok és a makrogazdasági adatok hatására mozogtak. Az év első felében a piacokat az amerikai Federal Reserve (Fed) és az Európai Központi Bank (EKB) kamatcsökkentési várakozásai támogatták, míg az év második felében a világgazdasági növekedési kilátások és a vállalati eredmények váltak meghatározóvá.
Az amerikai részvénypiacok erősen kezdték az évet. Az S&P 500 és a Nasdaq indexek új csúcsokat értek el, részben a mesterséges intelligenciába fektetett tőke és a technológiai szektor erőteljes növekedése miatt. Az olyan vállalatok, mint az NVIDIA, az Apple és a Microsoft, továbbra is meghatározó szereplők maradtak. A Fed óvatos megközelítése – amely szerint a kamatcsökkentések fokozatosak lesznek – azonban időszakos korrekciókat okozott a piacon.
Forrás: Investing.com
Az európai részvénypiacokon mérsékeltebb volt a növekedés. Az eurózóna gazdasági stagnálása és az EKB óvatos politikája miatt a befektetők óvatosabban mozogtak. A DAX és a CAC 40 indexek hullámzó teljesítményt mutattak, főként az ipari és energiaszektor bizonytalanságai miatt. Kína gazdasági lassulása is befolyásolta az európai vállalatokat, különösen az autóiparban és a nyersanyagpiacokon.
A budapesti értéktőzsde (BÉT) a nemzetközi trendekhez igazodott. Az év elején erősödtek a hazai részvények, mivel az infláció mérséklődése és az MNB kamatcsökkentései támogatták a befektetői hangulatot. A BUX index 2024 folyamán többször is rekordközeli szintekre emelkedett, főként az OTP, a Mol és a Richter papírjainak köszönhetően. Az OTP profitált a régiós terjeszkedéséből, míg a Mol stabil eredményeket mutatott a változó olajárak ellenére. A gyógyszeripari szektor szintén jól teljesített, a Richter növekvő exportja és fejlesztései révén.
Nemzetközi devizapiacok 2024: forint erősödés és globális hatások
A 2024-es év a devizapiacokon a jegybanki politikák és a geopolitikai bizonytalanságok hatására ingadozó mozgásokat hozott. Az amerikai dollár az év első felében erős maradt, mivel a Fed óvatosan közelített a kamatcsökkentésekhez. Az euró ezzel szemben gyengült, mivel az EKB korábban kezdte el lazítani a monetáris politikát.
A forint az év folyamán fokozatos erősödést mutatott. Az infláció mérséklődése és az MNB kamatcsökkentései ellenére a hazai deviza stabil maradt, sőt időszakosan 370 alá is erősödött az euróval szemben. A forintot támogatta a kedvező külső környezet, a magas reálkamat és a növekvő külföldi tőkebeáramlás.
A legnagyobb kockázatot a globális gazdasági lassulás és a geopolitikai feszültségek jelentették. Ha a Fed folytatja a kamatcsökkentéseket, az további erősödési lehetőséget teremthet a feltörekvő piaci devizáknak, így a forintnak is.
Forrás: Investing.com
A BEFEKTETŐI PIAC HATÁSA A 2024-ES NYUGDÍJPÉNZTÁRI HOZAMOKRA
A 2024-es évben a nyugdíjpénztári hozamokat jelentősen befolyásolta a befektetői piacok alakulása. A részvény- és kötvénypiacok kedvező teljesítménye miatt a MegaTrend portfóliónk kiemelkedő hozamot ért el, de a dinamikus és a vegyes portfoliók is jól teljesítettek el. Az infláció csökkenése és az MNB kamatcsökkentései támogatták a kötvénypiacot, ami a kiegyensúlyozottabb portfólióknak kedvezett.
A nemzetközi részvénypiacok erősödése, különösen az amerikai és európai indexek emelkedése, jelentősen javította a részvényarányos nyugdíjpénztári portfóliók teljesítményét. A forint stabilitása és a hozamcsökkenés miatt a magyar állampapírok is vonzó befektetések maradtak.
A legnagyobb kockázatot a globális gazdasági lassulás és a geopolitikai bizonytalanságok jelentették. Összességében 2024 a nyugdíjpénztári tagok számára pozitív év volt, kedvező hozamokkal és stabil befektetői környezettel.
Naponta frissített adatokkal követheti nyomon a portfóliók árfolyamát az Árfolyamrajzoló oldalunkon.
Felmerülő további kérdéseivel kapcsolatban kérjük, írjon a nypugyfel@alfa.hu mail címre, vagy az Online Ügyfélszolgálat üzenetek írása menüpont.